Численні дослідження вже давно підтвердили вплив недосипу на здоров'я людини. Що менше ми спимо, то гірше себе почуваємо, втрачаємо працездатність і концентрацію. Саме тому лікарі рекомендують проводити вночі в ліжку ті самі вісім годин, які є мінімумом для підтримки гарного самопочуття.
Виявляється, нестача сну також впливає на зайву вагу. Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров'я дійшли висновку, що хронічний недосип у двічі збільшує ризик ожиріння, не кажучи вже про загрози інсульту та інфаркту.
Тож яким чином ми можемо погладшати, якщо мало спимо?
Дефіцит енергії
Цей фактор пояснюється дуже просто. Повільний сон, особливо його четверта фаза, безпосередньо пов'язаний із відновленням енерговитрат. Саме під час цієї глибокої стадії настає повноцінний відпочинок для організму. Він переходить у режим збереження і накопичення енергії.
Якщо людина не висипається, вона відчуває дефіцит життєвих сил. Найочікуванішим наслідком недосипу стає пробудження апетиту, адже друге джерело енергії - це їжа. Таким чином, зменшення часу сну на дві години вже веде до споживання 500 або більше зайвих калорій з метою заповнення нестачі.
Зміна гормонального фону
Коли ви мало спите, в крові змінюється концентрація цілої низки гормонів. По-перше, недосип може викликати підвищену секрецію кортизолу, який називають гормоном стресу. Це посилює відчуття голоду. По-друге, відбуваються зміни в рівні греліну і лептину - гормонів, що відповідають, знову ж таки, за голод і насичення. У людей, які страждають на безсоння або не знаходять часу на нічний відпочинок, грелін виділяється в більшій кількості, що призводить до бажання заїсти дефіцит сну.
І врешті-решт знижується концентрація гормону росту. За нормального режиму він розщеплює жири та перетворює їх на енергію. Однак якщо його рівень знижується, організм починає накопичувати зайву вагу.
Погіршення засвоєння жирів
Цьому фактору було присвячено дослідження Келлі Несс, випускниці університету Пенсільванії. В експерименті дівчини брали участь 15 чоловіків віком від 20 до 30 років. Згідно з умовами експерименту, перший тиждень вони жили в нормальному режимі. Наступні 10 діб молоді люди провели в лабораторії сну, де п'ять ночей спали по п'ять годин. На вечерю їм спеціально давали висококалорійну їжу з великим вмістом жиру.
Кінцевий аналіз крові учасників дослідження показав, що в їхньому організмі підвищений рівень інсуліну, який допомагає глюкозі проникати з кровотоку в клітини. Виходить, під час недосипання чоловіки отримували збільшену кількість жирів з їжі, а засвоювалися вони гірше, ніж зазвичай, що і призвело до набору ваги.
Скупчення рідини
Під час сну тіло непомітно для нас втрачає запаси води. Процес запускається за допомогою виділення поту і видихання вологого повітря. Якщо ви позбавите себе хорошого і тривалого сну, то, цілком ймовірно, рідина затримається у вашому організмі. Безумовно, вода - це не жирові відкладення, і вивести зайве можливо в найкоротші терміни. Проте якісний сон і в цьому піде вам на користь.
- Кето-дієта: Принципи та РізновидиКето-дієта, або кетогенна дієта, є однією з найпопулярніших харчових систем, спрямованих на зниження вмісту вуглеводів у їжі та збільшення споживання жирів. Цей метод харчування базується на індукції кетозу, стану, при якому організм переходить з використання глюкози як основного джерела енергії на використання жирів та кетонів.Кето-дієта: Принципи та Різновиди
- Аллюлоза: натуральний цукрозамінник з багатьма перевагамиАллюлоза (Псикоза) - це натуральний цукрозамінник, який має ряд переваг перед традиційним цукром. Він міститься в невеликих кількостях у деяких фруктах, таких як інжир, фініки та джекфрут, а також може бути вироблений шляхом ферментації глюкози.Аллюлоза: натуральний цукрозамінник з багатьма перевагами